Da je prošla Portugal, BiH bi stigla do polufinala u Africi
Na panou postavljenom na samom ulazu u gradić Birr, u švicarskom kantonu Aargau, posjetioce dočekuju riječi zahvale svjetskom fudbalskom prvaku Seadu Hajroviću. Nekoliko stotina metara dalje, u kvartu Wyde i pročelju zgrade gdje živi familija mladog fudbalera (čija je druga adresa u Butmiru kod Sarajeva, u BiH) skoro istovjetan prizor.
Nakon svečanog prijema na ciriškom aerodromu po povratku iz Nigerije, 16-godišnjem odbrambenom igraču Arsenala i U-17 selekcije Švicarske ostala su samo dva dana za odmor. Majka Zilka, otac Safet i 18-godišnji brat Izet (član U-21 ekipe ciriškog Grashopersa) pokušali su podijeliti sa Seadom njegovo kratko slobodno vrijeme. Sve je međutim ostalo na pokušaju, jer je familija Hajrović cijelo vrijeme bila na svojevrsnom udaru rodbine, komšija, poznanika i medija.
U razgovoru za "San Sport", realiziranom dan prije odlaska u London, svjetski fudbalski prvak otkrio je, između ostalog, i detalje iz svoje karijere.
- Niko nije mogao pretpostaviti da ćemo do ovog doći. Ja i moje kolege još uvijek ne možemo da dođemo sebi i shvatimo šta smo osvojili - ne čekajući da mu se postavi pitanje krenuo je sa svojom pričom mladi fudbaler.
Simpatije između vas i Nigerijaca su bile obostrane?
- Zbog sigurnosnih mjera nismo bili u prilici bolje upoznati zemlju -domaćina. Ono što smo prilikom odlazaka na trening vidjeli zaprepastilo nas je i stvorilo simpatije prema Nigerijcima. I oni su se prema nama pokazali kao pravi domaćini. Ta zemlja je dosta siromašna, vidjeli smo da stanovništvo nema novca i da Nigerijci spavaju doslovce na ulici. Nema nikakvog smisla porediti Švicarsku i Nigeriju.
Koje će ti utakmice na SP-u u Nigeriji ostati u sjećanju?
- Svjetsko prvenstvo bilo je satisfakcija za propušteno Evropsko prvenstvo (spriječile su ga školske obaveze). Za najteže smatram finalnu utakmicu protiv Nigerije, kao i one protiv Njemačke i Brazila. Najnesretnija mi je ona protiv Njemačke, jer sam bez pravog razloga dobio crveni karton. Najljepša mi je ona polufinalna protiv Kolumbije.
U svom se prvom klubu, na početku karijere, nisi dugo zadržao. Zbog čega?
- Fudbal sam počeo igrati u FC Vindiš prije devet godina. Trenirali su me tada Fabio Ponte, te sestre Doris i Sonja Steiner. Taj klub sam napustio vrlo brzo, glavni razlog je bio stariji brat Izet. Prvo je on prešao u Grashopers, pridružio sam mu se u ljeto te 2000. godine. Brigu o meni u Grashopersu vodili su treneri Bobi Reg, Rita Zbinden, Denis, Ralf Grob, Didi Šilinger, Luca Fiorina i Patrick Bertino. Sa 15 godina nastupao sam za U-18 selekciju Grshopersa, kojeg vode trener Patrik Bertino i njegov asistent Draženko Lakić.
Kako se desilo da te angažira Arsenal?
- Za vrijeme turnira Grashopersa po evropskim zemljama, pod vođstvom trenera Luke Fiorine, zapazili su me skauti Arsenala. Dvije i po godine su me pratili, a da to uopšte nisam znao. Prvi kontakt sa mnom Arsenal je uspostavio prije godinu i po, nakon utakmice U-15 selekcije Švicarske sa Holandijom. Bili smo uplašeni tom ponudom, ali smo kao familija odlučili da promijenim klub. Veliku pomoć pružio nam je bivši igrač sarajevskog Željezničara Zoran Samardžija, koji je menadžer u Belgiji.
Možeš li uporediti Arsenalovu i fudbalsku akademiju ciriškog Grashopersa?
- U Arsenalu je to više fudbal nego škola. Trenira se dosta intenzivnije, daleko više nego je to u Švicarskoj. Igram za U-18 ekipu Arsenala i prvi smo na tabeli tzv. lige za mlade. Iako je režim u Arsenalovoj fudbalskoj akademiji veoma strog, London je za mene postao najljepši grad za život.
Švicarska javnost i mediji želi Hajrovića vidjeti u crvenom dresu. Ko je kod Seada Hajrovića u prednosti - BiH ili Švicarska?
- Da budem iskren, teško je donijeti definitivnu odluku. Porijeklom sam iz BiH, Švicarska je opet za mene do sada sve uradila. Iz bh. Fudbalskog saveza me niko nije kontaktirao. Tu je također i (loše) iskustvo s kojim se susreo brat Izet. Odigrao je utakmicu za U-19 selekciju kod selektora Bubala, obećali su ga opet pozvati, ali poslije od toga ništa nije bilo. Nije do mene, želja postoji i prepuštam vremenu da svoje odradi. Selektor Švicarske Otmar Hicfeld poslao mi je poruku čestitajući mi titulu, najavljujući uskoro i razgovor.
Koga posebno cijeniš u svijetu fudbala?
- Idol mi je Džon Teri iz Čelzija i njega cijenim najviše. Od bh. fudbalera pojam za mene su Eldin Džeko, Zvjezdan Misimović i Vedad Ibišević.
BiH fudbalska selekcija nije uspjela da se plasira na SP u Južnu Afriku?
- Gledao sam kući, ovdje u Biru, tu utakmicu protiv Portugala u Zenici. BiH nije imala sreće još tokom prve utakmice u Lisabonu. Da smo uspjeli proći baraž, vjerujem da bi dogurali čak do polufinala. Naši su fudbaleri pokazali da znaju dobro igrati fudbal - kazao je za "San Sport" defanzivac Arsenala i svjetski kadetski prvak Sead Hajrović.
Rođen je 04. Juna 1993. godine u švicarskom gradiću Brigg. Visok je 1,81 metar, nastupa za U-17 selekciju Švicarske i U-18 ekipu londonskog Arsenala u odbrani, na poziciji centarhalfa.
Nezvanično, Arsenal je za njega u julu ove godine platio ciriškom Grashopersu odštetu u visini od skoro pola miliona švicarskih franaka. U dresu Švicarske na SP-u za U-17 kategorije u Nigeriji zabilježio je šest nastupa. Posjeduje dvostruko, bh. i švicarsko državljanstvo.
Nema komentara:
Objavi komentar